High school varsity sports schedule for Aug. 24 - WNEM TV 5

High school varsity sports schedule for Aug. 24

Posted: Updated:
SAGINAW, MI (WNEM) -

Here is the high school varsity sports schedule for Friday, August 24:

Boy's Tennis:

Flint Kearsley @ Flushing  3 p.m. 

 

Football:

*all games start at 7 p.m. unless noted otherwise*

Saginaw Valley League- North:

Dewitt (9-2) vs. Mount Pleasant (13-1)

 

Saginaw Valley League- South:

Flushing (3-6) vs. Milford (6-4)

Flint Carmen Ainsworth (6-4) vs. Grand Blanc (9-3)


Big North Conference:

Alpena (1-8) vs. Escanaba (7-4)

Petoskey (9-2) vs. Sault Ste. Marie (2-7)

Standish-Sterling (5-5) vs. West Branch Ogemaw Heights (4-5)

Grand Haven (8-2) vs. Traverse City Central (4-5)

 

Flint  Metro League:

Holly (7-3) vs. Swartz Creek (4-5)

Clio (0-9) vs. Lapeer East (8-3)

Fenton (9-3) vs. Linden (7-5)


Genesee Area- Blue:

Dryden (4-5) vs. Morrice (0-9)

Burton Atheron (4-5) vs. Burton Bendle (8-2)

Burton Bentley (3-6) vs. Webberville (3-6)

Byron (7-3) vs. New Lothrop (12-1)

Flint Hamady (4-5) vs. Genesee (3-6)


Genesee Area- Red:

Marlette (8-3) vs. Otisville Lakeville (1-8)

Montrose (10-1) vs. Reese (8-2)

Millington (10-1) vs. Mount Morris (4-5)

Perry (2-7) vs. Saranac (9-2)

 

Greater Thumb- East:

Brown City (6-4) vs. Cass City (2-7)

Marlette (8-3) vs. Otisville Lakeville (1-8)

Detroit Edison Academy (?) vs. Sandusky (6-4)

Bad Axe (1-8) vs. Harbor Beach (11-1)

Ubly (8-3) vs. Unionville-Sebewaing (4-5)


Greater Thumb- West:

Brown City (6-4) vs. Cass City (2-7)

Bad Axe (1-8) vs. Harbor Beach (11-1)

Ubly (8-3) vs. Unionville-Sebewaing (4-5)

Caro (2-7) vs. Vassar (8-2)

Bay City All Saints (1-8) vs. Saginaw Valley Lutheran (3-6)

Carrollton (7-3) vs. Elkton-Pigeon-Bay Port (3-6)

Montrose (10-1) vs. Reese (8-2)


Huron Shores Conference:

Lincoln Alcona (5-4) vs. Rogers City (0-9)

Capac (6-4) vs. Oscoda (2-6) *4 p.m.

Mio Au Sable (7-3) vs. Whittemore-Prescott (8-2)


Jack Pine Conference:

Frankfort (8-3) vs. Houghton Lake (4-5)

Gladwin (4-5) vs. Shepherd (1-8)

Clare (9-2) vs. Freeland (8-3)

Midland Bullock Creek (3-6) vs. Sanford Meridian (7-3)


Mid-State Athletic-South:

Blanchard-Montabella (9-2) vs. Saugatuck (9-1)

Ashley (2-7) vs. North Adams-Jerome (5-4)

Carson City-Crystal (1-8) vs. Saginaw Michigan Lutheran Seminary (6-4)

Breckenridge (2-7) vs. Vestaburg (3-6)

Beal City (8-4) vs. Mount Pleasant Sacred Heart Academy (6-5) *6:30 p.m.

 

North Star League:

Au Gres Sims (3-6) vs. Big Rapids Crossroads Academy (0-9)

Mio Au Sable (7-3) vs. Whittemore-Prescott (8-2)

Atlanta (4-5) vs. Johannesburg-Lewiston (8-2)

Gaylord Saint Mary Cathedral (1-8) vs. Hillman (8-2)

 

Tri Valley-Central:

Gladwin (4-5) vs. Shepherd (1-8)

Clare (9-2) vs. Freeland (8-3)

Midland Bullock Creek (3-6) vs. Sanford Meridian (7-3)

Birch Run (4-5) vs. Chesaning (3-6)


Tri-Valley-East:

Imlay City (1-8) vs. North Branch (4-5)

Caro (2-7) vs. Vassar (8-2)

Millington (10-1) vs. Mount Morris (4-5)

Birch Run (4-5) vs. Chesaning (3-6)

Bridgeport (0-9) vs. Merrill (5-5)

 

Tri Valley-West:

Carson City-Crystal (1-8) vs. Saginaw Michigan Lutheran Seminary (6-4)

Breckenridge (2-7) vs. Vestaburg (3-6)

Bay City All Saints (1-8) vs. Saginaw Valley Lutheran (3-6)

Carrollton (7-3) vs. Elkton-Pigeon-Bay Port (3-6)

Bridgeport (0-9) vs. Merrill (5-5)

 

Independents:

Mayville (1-8) vs. Southfield Christian (2-7)

Standish-Sterling (5-5) vs. West Branch Ogemaw Heights (4-5)


Girl's Golf:

Saginaw Nouvel @ Bay City Central  9 a.m.  Bay City John Glenn @ Bay City Central  9 a.m.  Mt. Pleasant Sacred Heart @ Traverse City West  9 a.m. 

Copyright 2012 WNEM (Meredith Corporation).  All rights reserved.

Powered by Frankly
WNEM
Powered by WorldNow CNN
All content © 2018, WNEM; Saginaw, MI. (A Meredith Corporation Station) . All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy, and Terms of Service, and Ad Choices.