Week 3 area high school football standings and schedules - WNEM TV 5

Week 3 area high school football standings and schedules

Posted: Updated:
SAGINAW, MI (WNEM) -

Here is a list of the area high school football standings and schedules for Week 3:

All games played on 9/7 except when noted:

All games 7 pm starts except when noted:

*-indicates home team

Saginaw Valley League-North

Bay City Western Warriors            0-0, 2-0

Midland Chemics                           0-0, 2-0

Saginaw Trojans                            0-0, 2-0

Midland Dow Chargers                  1-0, 1-1

Bay City Central Wolves                0-1, 1-1

Mt. Pleasant Oilers                         0-0, 0-2

Saginaw Arthur Hill Lumberjacks   0-0, 0-2

Saginaw Heritage Hawks               0-0, 0-2

 

Bay City Central vs. Mt. Pleasant*

Midland vs. Saginaw Heritage*

Bay City Western* vs. Saginaw Arthur Hill

Midland Dow* vs. Saginaw

 

Saginaw Valley League- South

Flint Carmen-Ainsworth Cavaliers    0-0, 2-0

Flint Powers Catholic Chargers        0-0, 2-0

Davison Cardinals                            0-0, 1-1

Flint SWA Knights                            0-0, 1-1

Flushing Raiders                              0-0, 1-1

Flint Northern Vikings                       0-0, 0-2

Flint Northwestern Wildcats             0-0, 0-2

 

Flint Northwestern vs. Flint Powers*

Flint SWA* vs. Flushing

Davison* vs. Flint Northern

Flint Carmen-Ainsworth* vs. Inkster (0-2)

 

Big North Conference

Cadillac Vikings                                    0-0, 2-0

Petoskey Northmen                                 1-0, 2-0

Traverse City Central Trojans                  0-0, 1-1

Traverse City West Titans                        0-0, 1-1

West Branch Ogemaw Heights Falcons  0-1, 1-1

Alpena Wildcats                                       0-0, 0-2

Gaylord Blue Devils                                 0-0, 0-2

 

Alpena vs. Traverse City Central*

Cadillac* vs. Petoskey

(9/8) Gaylord vs. Traverse City West*  1 p.m.

Lansing Waverly (1-1) vs. West Branch Ogemaw Heights*

 

Flint Metro League      

Flint Kearsley Hornets                              2-0, 2-0

Linden Eagles                                           2-0, 2-0

Swartz Creek Dragons                              2-0, 2-0

Lapeer East Eagles                                  1-1, 1-1

Lapeer West Panthers                              1-0, 1-1

Fenton Tigers                                            0-1, 1-1

Clio Mustangs                                           0-2, 0-2

Holly Broncos                                            0-2, 0-2

Ortonville-Brandon Blackhawks                0-2, 0-2

 

Flint Kearsley* vs. Swartz Creek

Fenton* vs. Holly

Clio* vs. Linden

Lapeer East vs. Lapeer West*

Ortonville Brandon* vs. Pontiac Notre Dame Prep (2-0)

 

Genesee Area-Blue

Morrice Orioles                                        2-0, 2-0

New Lothrop Hornets                               2-0, 2-0

Burton Bendle Tigers                              1-1, 1-1

Burton Bentley Bulldogs                          1-1, 1-1

Flint Hamady Hawks                               1-1, 1-1

Burton Atherton Wolverines                     1-1, 1-1

Byron Eagles                                           1-1, 1-1

Genesee Wolves                                     1-1, 1-1

Dryden Cardinals                                     0-2, 0-2

Webberville Spartans                               0-2, 0-2

 

Morrice vs. Webberville*

Burton Atherton vs. New Lothrop*

Burton Bendle vs. Flint Hamady*

Burton Bentley vs. Genesee*

Byron* vs. Dryden

 

Genesee Area- Red

Flint Beecher Bucs                                   1-0, 2-0

Goodrich Martians                                    1-0, 2-0

Durand Railroaders                                  0-1, 1-1

Lake Fenton Blue Devils                          0-0, 1-1

Montrose Rams                                        0-0, 1-1

Mount Morris Panthers                             1-0, 1-1

Otisville Lakeville Falcons                        0-1, 0-2

Perry Ramblers                                        0-1, 0-2

 

Lake Fenton vs. Mount Morris*

Durand* vs. Montrose

Flint Beecher vs. Goodrich*

Otisville Lakeville vs. Perry*

 

Greater Thumb- East

Brown City Green Devils                            1-0, 2-0

Harbor Beach Pirates                                 1-0, 2-0

Marlette Red Raiders                                 1-0, 2-0

Sandusky Redskins                                    0-1, 1-1

Memphis Yellowjackets                              0-1, 0-2

Ubly Bearcats                                             0-1, 0-2

 

Brown City vs. Marlette*

Cass City* (0-2) vs. Sandusky

(9/8) Harbor Beach vs. Menominee (2-0)*  3 p.m.

Memphis vs. Ubly*

 

Greater Thumb- West

Reese Rockets                                          1-0, 2-0

Vassar Vulcans                                          1-0, 2-0

Elkton-Pigeon-Bay Port Lakers                 1-0, 1-1

Unionville-Sebewaing Patriots                   0-0, 1-1

Bad Axe Hatchets                                      0-1, 0-2

Bay City All Saints Cougars                       0-1, 0-2

Cass City Red Hawks                                0-1, 0-2

 

Cass City* vs. Sandusky (1-1)

Bad Axe* vs. Reese

Elkton Pigeon Bay Port vs. Vassar*

Bay City All Saints vs. USA*

 

Huron Shores League

Lincoln Alcona Tigers                                0-0, 2-0

Whittemore-Prescott Cardinals                 0-0, 1-1

Oscoda Owls                                             0-0, 0-2

Tawas City Area Braves                           0-0, 0-2

 

Pinconning (0-2)*  vs. Whittemore-Prescott

(9/8) Essexville Garber (1-1)* vs. Lincoln Alcona  2 p.m.

Ann Arbor Gabriel Richard (2-0) vs. Tawas Area*

Oscoda vs. Saginaw Buena Vista (0-2)*

 

Jack Pine Conference

Beaverton Beavers                                      0-0, 2-0

Farwell Eagles                                             0-0, 2-0

Gladwin Flying G's                                      0-0, 1-1

Roscommon Bucks                                     0-0, 1-1

Sanford Meridian Mustangs                        0-0, 1-1

Clare Pioneers                                            0-0, 0-2

Harrison Hornets                                         0-0, 0-2

Houghton Lake Bobcats                              0-0, 0-2

 

Beaverton* vs. Gladwin

Clare vs. Houghton Lake*

Farwell vs. Sanford Meridian*

Harrison vs. Roscommon*

 

Mid-State Athletic- South

Ashley Bears                                               0-0, 2-0

Vestaburg Wolverines                                 0-0, 2-0

Blanchard Montabella Mustangs                 0-0, 1-1

Carson City-Crystal Eagles                         0-0, 1-1

Coleman Comets                                        0-0, 1-1

Mount Pleasant Sacred Heart Irish             0-0, 1-1

 

(9/6) Blanchard Montabella* vs. Manistee Catholic Central (1-1)

Ashley* vs. Traverse City Christian (0-2)

Coleman* vs. Brethren (0-2)

Big Rapids Crossroads Academy (0-2) vs. Carson City-Crystal*

Baldwin (1-1) vs. Vestaburg*

Mt. Pleasant Sacred Heart Academy*  56  Onekama  0

 

North Star League

Au Gres Sims Wolverines                                     0-0, 1-1

Hillman Tigers                                                       0-0, 1-1

Atlanta Huskies                                                     0-0, 1-1

Hale Eagles                                                           0-0, 1-1

Mio AuSable Thunderbolts                                    0-0, 0-2

 

Atlanta vs. Mio Au Sable*

Au Gres Sims vs. Hillman*

Hale vs. Twining Arenac Eastern (0-2)

 

Tri-Valley Central

Alma Panthers                                                     1-0, 2-0

Freeland Falcons                                                 1-0, 2-0

Saginaw Swan Valley Vikings                              1-0, 2-0

Hemlock Huskies                                                 1-0, 1-1

Chesaning Indians                                               0-1, 1-1

Midland Bullock Creek Lancers                           0-1, 1-1

Ovid-Elsie Marauders                                          0-1, 0-2

Shepherd Bluejays                                              0-1, 0-2

 

Hemlock vs. Midland Bullock Creek*

Chesaning vs. Shepherd*

Alma vs. Freeland*

Ovid-Elsie vs. Saginaw Swan Valley*

 

Tri-Valley East

Frankenmuth Eagles                                             1-0, 2-0

Millington Cardinals                                               1-0, 2-0

North Branch Broncos                                           1-0, 2-0

Birch Run Panthers                                               1-0, 1-1

Essexville Garber Dukes                                       0-1, 1-1

Bridgeport Bearcats                                               0-1, 0-2

Caro Tigers                                                            0-1, 0-2

 

(9/8) Essexville Garber* vs. Lincoln Alcona (2-0)  2 p.m.

Frankenmuth* vs. Millington

Birch Run vs. Bridgeport*

Caro* vs. North Branch

 

Tri-Valley West

Carrollton Cavaliers                                             1-0, 2-0

Ithaca Yellowjackets                                            1-0, 2-0

Merrill Vandals                                                     1-0, 2-0

Saginaw Valley Lutheran Chargers                     1-0, 2-0

Saginaw MI Lutheran Seminary Cardinals          0-1, 1-1

Breckenridge Huskies                                          0-1, 0-2

Saint Charles Bulldogs                                        0-1, 0-2

Saint Louis Sharks                                               0-1, 0-2

 

Ithaca vs. Saginaw Valley Lutheran*

Breckenridge vs. Carrollton*

Saint Charles* vs. Saint Louis

Merrill vs. Saginaw MLS*

 

Independents

Mayville Wildcats                      2-0

Saginaw Nouvel Panthers        2-0

Standish-Sterling Panthers       1-1

Bay City John Glenn Bobcats   0-2

Pinconning Spartans                 0-2

Saginaw Buena Vista Knights   0-2

 

Pinconning* vs. Whittemore-Prescott (1-1)

Bay City John Glenn* vs. Comstock Park (1-1)

Cheboygan (1-1) vs. Standish-Sterling*

Oscoda (0-2) vs. Saginaw Buena Vista*

King City St. Thomas (ONT) vs. Saginaw Nouvel*

Mayville* vs. Melvindale Academy (1-1)

Copyright 2012 WNEM (Meredith Corporation).  All rights reserved.

Powered by Frankly
WNEM
Powered by WorldNow CNN
All content © 2017, WNEM; Saginaw, MI. (A Meredith Corporation Station) . All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy, and Terms of Service, and Ad Choices.