High school football week 4 standings and schedules - WNEM TV 5

High school football week 4 standings and schedules

Posted: Updated:
SAGINAW, MI (WNEM) -

Here are the standings and schedules of local high school football teams for week 4:

All games played on 9/14 except when noted:

All games 7 pm starts except when noted:

*-indicates home team

 

Saginaw Valley League-North

Bay City Western Warriors            1-0, 3-0

Midland Chemics                           1-0, 3-0

Midland Dow Chargers                  2-0, 2-1

Saginaw Trojans                            0-1, 2-1

Mt. Pleasant Oilers                        1-0, 1-2

Bay City Central Wolves                0-2, 1-2

Saginaw Arthur Hill Lumberjacks   0-1, 0-3

Saginaw Heritage Hawks               0-1, 0-3

 

Bay City Central* vs. Saginaw Heritage

Midland vs. Saginaw Arthur Hill*

Midland Dow* vs. Mt. Pleasant

Bay City Western vs. Saginaw*

 

Saginaw Valley League- South

Flint Powers Catholic Chargers        1-0, 3-0

Flint Carmen-Ainsworth Cavaliers    0-0, 3-0

Davison Cardinals                            1-0, 2-1

Flushing Raiders                              1-0, 2-1

Flint SWA Knights                             0-1, 1-2

Flint Northern Vikings                       0-1, 0-3

Flint Northwestern Wildcats              0-1, 0-3

 

Flint Powers vs. Saginaw Nouvel*

Flint Northwestern* vs. Flint Southwestern

Flint Carmen-Ainsworth vs. Flint Northern*

Davison vs. Flushing*

 

Big North Conference

Cadillac Vikings                                    1-0, 3-0

Traverse City Central Trojans                  1-0, 2-1

Traverse City West Titans                        1-0, 2-1

Petoskey Northmen                                  1-1, 2-1

West Branch Ogemaw Heights Falcons   0-1, 1-2

Alpena Wildcats                                        0-1, 0-3

Gaylord Blue Devils                                  0-1, 0-3

 

Alpena* vs. Traverse City West

Petoskey vs. Traverse City Central*

Bay City John Glenn (0-3)* vs. West Branch Ogemaw Heights

Cadillac* vs. Gaylord

 

Flint Metro League      

Linden Eagles                                           3-0, 3-0

Swartz Creek Dragons                              3-0, 3-0

Lapeer West Panthers                              2-0, 2-1

Flint Kearsley Hornets                               2-1, 2-1

Fenton Tigers                                            1-1, 2-1

Lapeer East Eagles                                   1-2, 1-2

Clio Mustangs                                            0-3, 0-3

Holly Broncos                                            0-3, 0-3

Ortonville-Brandon Blackhawks                 0-2, 0-3

 

Lapeer West vs. Swartz Creek*

Flint Kearsley vs. Linden*

Clio vs. Holly*

Fenton vs. Ortonville Brandon*

Lapeer East* vs. Toledo (OH) Waite (0-3)

 

Genesee Area-Blue

Morrice Orioles                                        3-0, 3-0

New Lothrop Hornets                              3-0, 3-0

Burton Bendle Tigers                              2-1, 2-1

Byron Eagles                                           2-1, 2-1

Genesee Wolves                                     2-1, 2-1

Burton Bentley Bulldogs                          1-2, 1-2

Flint Hamady Hawks                               1-2, 1-2

Burton Atherton Wolverines                    1-2, 1-2

Dryden Cardinals                                     0-3, 0-3

Webberville Spartans                               0-3, 0-3

 

Burton Atherton* vs. Morrice

Burton Bendle* vs. Dryden

Burton Bentley* vs. Byron

Flint Hamady vs. New Lothrop*

Genesee* vs. Webberville

 

Genesee Area- Red

Goodrich Martians                                    2-0, 3-0

Lake Fenton Blue Devils                          1-0, 2-1

Montrose Rams                                        1-0, 2-1

Flint Beecher Bucs                                   1-1, 2-1

Mount Morris Panthers                             1-1, 1-2

Perry Ramblers                                        1-1, 1-2

Durand Railroaders                                  0-2, 1-2

Otisville Lakeville Falcons                        0-2, 0-3

 

Durand* vs. Mount Morris

Flint Beecher* vs. Perry

Goodrich vs. Montrose*

Lake Fenton vs. Otisville Lakeville*

 

Greater Thumb- East

Marlette Red Raiders                                 2-0, 3-0

Harbor Beach Pirates                                 1-0, 2-1

Brown City Green Devils                            1-1, 2-1

Ubly Bearcats                                             1-1, 1-2

Sandusky Redskins                                    0-1, 1-2

Memphis Yellowjackets                              0-2, 0-3

 

Brown City vs. Reese*

Sandusky* vs. Ubly

Harbor Beach vs. Memphis*

Hillman* vs. Marlette

 

Greater Thumb- West

Reese Rockets                                          2-0, 3-0

Vassar Vulcans                                          2-0, 3-0

Unionville-Sebewaing Patriots                   1-0, 2-1

Elkton-Pigeon-Bay Port Lakers                  1-1, 1-2

Cass City Red Hawks                                0-1, 1-2

Bad Axe Hatchets                                      0-2, 0-3

Bay City All Saints Cougars                       0-2, 0-3

 

Brown City vs. Reese*

Bad Axe vs. Cass City*

Bay City All Saints* vs. Vassar

Elkton Pigeon Bayport* vs. Unionville Sebewaing

 

Huron Shores League

Lincoln Alcona Tigers                                0-0, 2-1

Whittemore-Prescott Cardinals                 0-0, 2-1

Oscoda Owls                                             0-0, 1-2

Tawas City Area Braves                           0-0, 0-3

 

Oscoda vs. Whittemore-Prescott*

Lincoln Alcona* vs. Tawas Area

 

Jack Pine Conference

Gladwin Flying G's                                      1-0, 2-1

Roscommon Bucks                                     1-0, 2-1

Sanford Meridian Mustangs                        1-0, 2-1

Clare Pioneers                                            1-0, 1-2

Beaverton Beavers                                      0-1, 2-1

Farwell Eagles                                             0-1, 2-1

Harrison Hornets                                         0-1, 0-3

Houghton Lake Bobcats                              0-1, 0-3

 

Clare vs. Gladwin*

Beaverton vs. Houghton Lake*

Farwell vs. Roscommon*

Harrison vs. Sanford-Meridian*

 

Mid-State Athletic- South

Ashley Bears                                               0-0, 3-0

Vestaburg Wolverines                                 0-0, 3-0

Blanchard Montabella Mustangs                 0-0, 2-1

Carson City-Crystal Eagles                         0-0, 2-1

Coleman Comets                                        0-0, 2-1

Mount Pleasant Sacred Heart Irish             0-0, 2-1

 

Blanchard Montabella vs. Coleman*

Ashley vs. Mt. Pleasant Sacred Heart*

Carson City-Crystal* vs. Vestaburg

 

North Star League

Hillman Tigers                                                       1-0, 2-1

Atlanta Huskies                                                     1-0, 2-1

Hale Eagles                                                           0-0, 2-1

Au Gres Sims Wolverines                                     0-1, 1-2

Mio AuSable Thunderbolts                                    0-1, 0-3

 

Atlanta* vs. Hale

Au Gres Sims vs. Mio Au-Sable*

Hillman* vs. Marlette

 

Tri-Valley Central

Alma Panthers                                                     2-0, 3-0

Saginaw Swan Valley Vikings                              2-0, 3-0

Hemlock Huskies                                                 2-0, 2-1

Freeland Falcons                                                 1-1, 2-1

Shepherd Bluejays                                              1-1, 1-2

Chesaning Indians                                               0-2, 1-2

Midland Bullock Creek Lancers                           0-2, 1-2

Ovid-Elsie Marauders                                          0-2, 0-3

 

Chesaning* vs. Hemlock

Freeland vs. Shepherd*

Alma* vs. Saginaw Swan Valley

Midland Bullock Creek vs. Ovid-Elsie*

 

Tri-Valley East

North Branch Broncos                                           2-0, 3-0

Frankenmuth Eagles                                             1-0, 3-0

Birch Run Panthers                                               2-0, 2-1

Millington Cardinals                                               1-1, 2-1

Essexville Garber Dukes                                       0-1, 2-1

Bridgeport Bearcats                                               0-2, 0-3

Caro Tigers                                                            0-2, 0-3

 

Millington* vs. North Branch

Birch Run* vs. Essexville Garber

Caro* vs. Frankenmuth

Bridgeport vs. Saginaw Buena Vista*

 

Tri-Valley West

Carrollton Cavaliers                                             2-0, 3-0

Ithaca Yellowjackets                                            2-0, 3-0

Merrill Vandals                                                     1-1, 2-1

Saginaw Valley Lutheran Chargers                     1-1, 2-1

Saginaw MI Lutheran Seminary Cardinals          1-1, 2-1

Saint Charles Bulldogs                                        1-1, 1-2

Breckenridge Huskies                                          0-2, 0-3

Saint Louis Sharks                                               0-2, 0-3

 

Ithaca vs. Merrill*

Carrollton vs. Saginaw MLS*

Saginaw Valley Lutheran* vs. Saint Charles

Breckenridge* vs. Saint Louis

 

Independents

Saginaw Nouvel Panthers        3-0

Mayville Wildcats                      2-1

Standish-Sterling Panthers       1-2

Bay City John Glenn Bobcats   0-3

Pinconning Spartans                 0-3

Saginaw Buena Vista Knights   0-3

 

Bay City John Glenn* vs. West Branch Ogemaw Heights

Pinconning vs. Standish-Sterling*

Flint Powers vs. Saginaw Nouvel*

Auburn Hills Oakland Christian (1-2) vs. Mayville*

Bridgeport vs. Saginaw Buena Vista*

Copyright 2012 WNEM (Meredith Corporation).  All rights reserved.

Powered by Frankly
WNEM
Powered by WorldNow CNN
All content © 2017, WNEM; Saginaw, MI. (A Meredith Corporation Station) . All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy, and Terms of Service, and Ad Choices.