Friday Night football scoreboard - WNEM TV 5

FNL

Friday Night football scoreboard

Posted: Updated:
SAGINAW, MI (WNEM) -

Here is a list of finals from all of the area teams in action during Week 3 of the high school football slate.

Big North Conference

Gaylord 7 Standish-Sterling 34

Cadillac 20 Petoskey 7

Alpena 7 West Branch Ogemaw Heights 32

Traverse City Central 14 Traverse City West 17

Blue Water Area Conference

Imlay City 0 Richmond 37

Cros-Lex 13 Yale 16

Almont 40 Capac 0

Algonac 13 Armada 21

Flint Metro League

Lapeer East 13 Lapeer West 19

Fenton 20 Holly 0

Flint Kearsley 53 Swartz Creek 76

Clio 6 Linden 35

Ortonville-Brandon 8 Pontiac Notre Dame Prep 48

Genesee Area Conference- Blue

Burton Bentley 28  Mayville 14

Blanchard Montabella 14 Morrice 22

Burton Atherton 42 Burton Bendle 14

Byron 6 New Lothrop 56

Flint Hamady 6 Genesee 22

Genesee Area Conference- Red

Leslie 30 Perry 35

Durand 0  vs. Montrose 59

Flint Beecher 40 Goodrich 7

Lake Fenton 33 Mount Morris 12

Greater Thumb-East

Harbor Beach (2-0) vs. Menominee *Saturday 3 p.m.

Brown City 21 vs. Marlette 42

Cass City 16 Sandusky 8

Memphis 21 Ubly 24

Greater Thumb-West

Cass City 16 Sandusky 8

B.C. All Saints 6 USA 50
Bad Axe 6 Reese 46

Elkton-Pigeon-Bay Port-Laker 26 Vassar 21

Independents

Bangor John Glenn 9 Comstock Park 42

Burton Bentley 28  Mayville 14

Gaylord 7 Standish-Sterling 34

Pinconning 8 Whittemore-Prescott 60

Saginaw Nouvel (1-1) vs. King City St. Thomas Ontario *Saturday 7 p.m.

Tawas (1-1) vs. Ann Arbor Gabriel Richard (0-2) * Saturday 1 p.m.

Jack Pine Conference

Beaverton 14 Clare 28

Farwell 7 Harrison 37

Gladwin 28 Houghton Lake 0

Roscommon 30 Sanford Meridian 37

Mid-State Athletic-South

Brethren 8 Vestaburg 63

Baldwin 8 Carson City-Crystal 49

Manistee Catholic Central 13 Mount Pleasant Sacred Heart 41

Ashley (1-1) vs. T.C. Christian (0-2) *Saturday 7 p.m.

Coleman 44 Onekama 0

Blanchard Montabella 14 Morrice 22

SVL-North

B.C. Central 21 Mount Pleasant 42

B.C Western 18 Saginaw Arthur Hill 21

Midland 33 Saginaw Heritage 20

Midland Dow 42 Saginaw 0

SVL- South

Flint SWA 0 Flushing 22

Flint Northwestern 0 Flint Powers 56

Davison 21 Detroit Jesuit 42

Birmingham Brother Rice 31 Flint Carman Ainsworth 6

Tri-Valley Central

Freeland 19 Saginaw Swan Valley 29

Hemlock 7 Ovid-Elsie 27

Alma 22 Midland Bullock Creek 28

Chesaning 33 Shepherd 26

Tri-Valley East

Caro 13 Millington 56

Birch Run 65 Bridgeport 27

Essexville Garber 35 Frankenmuth 42

North Branch 42 Otisville Lakeville 0

Tri-Valley West

Carrollton 37 Saint Charles 14

Breckenridge 0 Ithaca 56

Merrill 28 Saint Louis 20

Saginaw MLS 46 Saginaw Valley Lutheran 32

North Central Thumb-8 Man

Kinde North Huron (1-1) vs. Webberville *Saturday 1 p.m.

Kingston (0-2) vs. Marine City Cardinal Mooney (0-2) *Saturday 1 p.m.

Lawrence vs. Peck (2-0) *Saturday 1 p.m.

Carsonville Port-Sanillac 0 Deckerville 42

Copyright 2013 WNEM (Meredith Corporation). All rights reserved.

Powered by WorldNow
WNEM
Powered by WorldNow CNN
All content © 2014, WNEM; Saginaw, MI. (A Meredith Corporation Station) and WorldNow. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.