Friday's football scoreboard - WNEM TV 5

FNL

Friday's football scoreboard

Posted: Updated:
SAGINAW, MI (WNEM) -

More area teams have clinched playoff berths during Week 8 of the high school football season.

Big North Conference

Alpena 0 Petoskey 20

Clio 7 Cadillac 44

Ogemaw Heights 20 Traverse City Central 28

Traverse City West 48 Gaylord 0

Blue Water Area Conference

Capac 42 Algonac 0

Croswell-Lexington 38 Armada 0

Imlay City 16 Almont 48

Richmond 42 Yale 28

Flint Metro League

Clio 7 Cadillac 44

Fenton 22 Swartz Creek 7

Holly 6 Ortonville-Brandon 45

Lapeer East 13 Linden 17

Lapeer West 30 Flint Kearsley 0

Genesee Area Conference- Blue

Burton Atherton 8 Genesee 6

Burton Bendle 32 Pinconning 0

Burton Bentley 0 New Lothrop 63

Byron 28 Morrice 6

Flint Hamady 2 Dryden 0

Genesee Area Conference- Red

Flint Beecher 33 Mt. Morris 12

Lake Fenton 53 Durand 7

Montrose 56 Perry 6

Redford Thurston 21 Goodrich 3

Greater Thumb Conference- East

Clarkston Everest 14 Memphis 19

Harbor Beach 56 Marlette 7

Sandusky 30 Brown City 32

Ubly 36 Bay City All Saints 13

Greater Thumb Conference- West

Laker 26 Bad Axe 18

Ubly 36 Bay City All Saints 13

USA 0 Reese 47

Vassar 35 Cass City 8

Independents

Burton Bendle 32 Pinconning 0

Midland Dow 49 Bangor John Glenn 27

Saginaw Nouvel 39 Detroit Edison Academy 0

Tawas Area 33 Au Gres Sims 13

Carsonville Port Sanillac @ Lawrence *Saturday 7 p.m.

Jack Pine Conference

Farwell 0 Gladwin 48

Harrison 33 Houghton Lake 0

Roscommon 28 Clare 43

Sanford Meridian 36 Beaverton 0

Kensington Lake- West

Brighton 9 Walled Lake Northern 14

Grand Blanc 27 Walled Lake Western 45

Hartland 17 Walled Lake Central 24

Howell 24 White Lake Lakeland 14

Milford 0 Waterford Mott 28

Pinckney 41 Waterford Kettering 42 OT

Mid-State Activities- South

Mt. Pleasant Sacred Heart 23 Coleman 21

Ashley 0 Carson City- Crystal 2

Blanchard Montabella 18 Vestaburg 16

North Central Thumb League

Deckerville 8 Peck 56

Dryden 26 Akron-Fairgrove 36

Flint Hamady 2 Dryden 0

Kinde North Huron 46 Kingston 36

New Haven Merritt Academy @ Marine City Cardinal Mooney *Saturday 1 p.m.

Carsonville Port Sanilac @ Lawrence *Saturday 7 p.m.

North Star League-Huron Shores

Hillman 26 Whittemore-Prescott 66

Lincoln Alcona 52 Manton 12

Rogers City 20 Oscoda 24

North Star League- North Star

Atlanta 56 Mayville 43

Hale 0 Mio 56

Hillman 26 Whittemore-Prescott 66

Tawas Area 33 Au Gres Sims 13

Saginaw Valley League- North

Bay City Central 28 St. Johns 34

Bay City Western 6 Midland 37

Midland Dow 49 Bangor John Glenn 27

Saginaw Arthur Hill 16 Mt. Pleasant 42

Saginaw Heritage 49 Saginaw High 6

Saginaw Valley League- South

Flint Powers 47 Climax-Scotts 13

Flint SWA 0 Flint Carman Ainsworth 48

Flushing 28 Flint Northwestern 8

Orchard Lake St. Marys 49 Davison 14

Tri-Valley Conference- Central

Alma 25 Shepherd 30

Chesaning 27 Hemlock 26

Freeland 15 Ovid-Elsie 21

Midland Bullock Creek 14 Saginaw Swan Valley 42

Tri-Valley Conference- East

Birch Run 35 Caro 0

Frankenmuth 50 Bridgeport 14

Millington 15 North Branch 7

Otisville Lakeville 0 Essexville Garber 64

Tri-Valley Conference- West

Carrollton 42 Merrill 8

Saginaw MLS 52 Breckenridge 14

Saginaw Valley Lutheran 35 St. Charles 31

St. Louis 0 Ithaca 76

Copyright 2012 WNEM (Meredith Corporation). All rights reserved.

Powered by WorldNow
WNEM
Powered by WorldNow CNN
All content © 2014, WNEM; Saginaw, MI. (A Meredith Corporation Station) and WorldNow. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.