High school football rankings and schedules - WNEM TV 5

High school football rankings and schedules

Posted: Updated:
SAGINAW, MI (WNEM) -

The gridiron is rocking as high school football has kicked off across the area. Here is a look at the upcoming schedule from area conferences across Mid-Michigan.

Big North Conference

Alpena Wildcats  2-1

Cadillac Vikings  3-0

Gaylord Blue Devils  3-0

Petoskey Northmen  2-1

Traverse City Central Trojans  3-0

Traverse City West Titans  1-2

Ogemaw Heights Falcons  1-2


Alpena at Cadillac

Gaylord at Ogemaw

Traverse City West at Petoskey

Detroit Catholic Central at Traverse City Central 9/20

 

Blue Water Area Conference

Algonac Muskrats  0-3

Almont Raiders  3-0

Armada Tigers  1-2

Capac Chiefs  1-2

Croswell-Lexington Pioneers  1-2

Imlay City Spartans  2-1

Richmond Blue Devils  3-0

Yale Bulldogs  2-1


Algonac at Armada

Almont at Capac

Yale at Croswell-Lexington

Richmond at Imlay

 

Flint Metro League

Clio Mustangs  2-1

Fenton Tigers  3-0

Flint Kearsley Hornets  1-2

Flushing Raiders  2-1

Holly Bronchos  0-3

Linden Eagles  2-1

Ortonville-Brandon Blackhawks  2-1

Swartz Creek Dragons  1-2


Flushing at Clio

Ortonville-Brandon at Fenton

Holly at Flint Kearsley

Swartz Creek at Linden

 

Genesee Area- Blue

Burton Atherton Wolverines  2-1

Burton Bendle Tigers  1-2

Burton Bentley Bulldogs  0-3

Byron Eagles  1-2

Flint Hamady Hawks  3-0

Genesee Wolves  0-3

New Lothrop Hornets  3-0


Byron at Burton Atherton

New Lothrop at Burton Bendle

Burton Bentley at Genesee

Flint Hamady at Mayville

 

Genesee Area- Red

Corunna Cavaliers  0-3

Durand Railroaders  0-3

Flint Beecher Bucs  3-0

Goodrich Martians  3-0

Lake Fenton Blue Devils  1-2

Montrose Rams  3-0

Mt. Morris Panthers  1-2


Corunna at Bay City John Glenn

Durand at Montrose

Flint Beecher at Goodrich

Lake Fenton at Mt. Morris

 

Greater Thumb- East

Brown City Green Devils  1-2

Harbor Beach Pirates  3-0

Marlette Red Raiders  2-1

Memphis Yellowjackets  1-2

Sandusky Redskins  1-2

Ubly Bearcats  1-2


Memphis at Brown

Sandusky at Harbor Beach

Marlette at Ubly

 

Greater Thumb- West

Bad Axe Hatchets  1-2

Cass City Red Hawks  2-1

Elkton-Pigeon-Bay Port-Laker  3-0

Reese Rockets  1-2

USA Patriots  0-3

Vassar Vulcans  2-1


USA at Bad Axe

Elkton-Pigeon-Bay Port-Laker at Cass City

Reese at Vassar

 

Local Independents

Bay City All Saints Cougars  2-1

Bay City John Glenn Bobcats  1-2

Mayville Wildcats  0-3

Pinconning Spartans  1-2

Saginaw Nouvel Panthers  1-2

Standish-Sterling Panthers  1-2

Tawas City Area Braves  2-1


Bay City All Saints at Au Gres-Sims

Corunna at Bay City John Glenn

Flint Hamady at Mayville

Pinconning at Manistee

Saginaw Nouvel at Dearborn Heights Robichaud

Standish-Sterling at Whittemore-Prescott

Tawas at Lincoln Alcona

 

Jack Pine Conference

Beaverton Beavers  3-0

Clare Pioneers  1-2

Farwell Eagles  0-3

Gladwin Flying G's  2-1

Harrison Hornets  3-0

Houghton Lake Bobcats  1-2

Roscommon Bucks  0-3

Sanford Meridian Mustangs  2-1


Beaverton at Clare

Harrison at Farwell

Houghton Lake and Gladwin

Sanford Meridian at Roscommon

 

Kensington Lake Activities Association- West

Brighton Bulldogs  2-1

Grand Blanc Bobcats  2-1

Hartland Eagles  2-1

Howell Highlanders  1-2

Milford Mavericks  1-2

Pinckney Pirates  0-3


Brighton at Grand Blanc

Milford at Hartland

Howell at Pinckney

 

Mid-State Activities Conference

Ashley Bears  3-0

Blanchard Montabella Mustangs  3-0

Carson City-Crystal Eagles  3-0

Coleman Comets  2-1

Mount Pleasant Sacred Heart Irish  0-3

Vestaburg Wolverines  1-2


Vestaburg at Ashley

Blanchard Montabella at Mount Pleasant Sacred Heart

Carson City-Crystal at Coleman

 

Saginaw Valley League- Blue

Bay City Western Warriors  0-3

Davison Cardinals  1-2

Flint Powers Chargers  2-1

Flint SWA Knights  2-1

Midland Dow Chargers  3-0

Saginaw Trojans  0-3

Saginaw Heritage Hawks  1-2


Saginaw at Bay City Western

Flint Powers at Davison

Midland Dow at Flint SWA

Saginaw Heritage at Lapeer

 

Saginaw Valley League- Red

Bay City Central Wolves  1-2

Flint Carman-Ainsworth Cavaliers  2-1

Flint Northwestern Wildcats  0-3

Lapeer Lightning  3-0

Midland Chemics  2-1

Mount Pleasant Oilers  2-1

Saginaw Arthur Hill Lumberjacks  0-3


Bay City Central at Saginaw Arthur Hill

Flint Northwestern at Flint Carman-Ainsworth

Saginaw Heritage at Lapeer

Mount Pleasant at Midland

 

Tri-Valley Conference- Central

Alma Panthers  0-3

Chesaning Indians  2-1

Freeland Falcons  3-0

Hemlock Huskies  1-2

Midland Bullock Creek Lancers  1-2

Ovid-Elsie Marauders  1-2

Saginaw Swan Valley Vikings  3-0

Shepherd Bluejays  0-3


Ovid-Elsie at Alma

Chesaning at Shepherd

Freeland at Midland Bullock Creek

Hemlock at Saginaw Swan Valley

 

Tri-Valley Conference-East

Birch Run Panthers  3-0

Bridgeport Bearcats  0-3

Caro Tigers  1-2

Essexville Garber Dukes  1-2

Frankenmuth Eagles  3-0

Millington Cardinals  3-0

North Branch Broncos  0-3

Otisville Lakeville Falcons  1-2


Caro at Birch Run

Essexville at Bridgeport

Millington at Frankenmuth

Otisville Lakeville at North Branch

 

Tri-Valley Conference- West

Breckenridge Huskies  3-0

Carrollton Cavaliers  1-2

Ithaca Yellowjackets  3-0

Merrill Vandals  2-1

Saginaw MLS Cardinals  2-1

Saginaw Valley Lutheran Chargers  1-2

Saint Charles Bulldogs  2-1

Saint Louis Sharks  0-3


Breckenridge at Carrollton

Ithaca at St. Louis

St. Charles at Merrill

Saginaw MLS at Saginaw Valley Lutheran

 

8-Man Football

Morrice Orioles  2-1

Portland Saint Patrick Shamrocks  2-1

Webberville Spartans  2-1

Akron-Fairgrove Vikings  1-2

Flint Michigan School for the Deaf Mustangs  0-3

Owendale-Gagetown Bulldogs  3-0

Carsonville-Port Sanilac Tigers  1-2

Caseville Eagles  1-2

Deckerville Eagles  3-0

Dryden Cardinals  3-0

Kinde North Huron Warriors 0-3

Kingston Cardinals  1-2

Peck Pirates  3-0


Morrice at Deckerville

Portland St. Patrick at Tekonsha

Webberville at Litchfield

Akron-Fairgrove at New Haven

Flint Michigan School for the Deaf at Owendale-Gagetown

Carsonville-Port Sanilac at Kingston

Caseville at Kinde-North Huron

 

Copyright 2014 WNEM (Meredith Corporation). All rights reserved.

Powered by WorldNow
WNEM
Powered by WorldNow CNN
All content © 2014, WNEM; Saginaw, MI. (A Meredith Corporation Station) and WorldNow. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.