Boys District High School Basketball scores for March 7th - WNEM TV 5

Boys District High School Basketball scores for March 7th

Posted: Updated:
BOYS PREP BASKETBALL(equals)
   Class A Semifinal(equals)
   District 1(equals)
   Kalamazoo Central 51, Mattawan 43
   Portage Central 72, Portage Northern 59
   Class A Semifinal(equals)
   District 2(equals)
   Coldwater 58, Battle Creek Lakeview 44
   Kalamazoo Loy Norrix 60, Battle Creek Harper Creek 54
   Class A Semifinal(equals)
   District 3(equals)
   Mason 59, Holt 58
   Okemos 55, Jackson 44
   Class A Semifinal(equals)
   District 4(equals)
   East Lansing 72, St. Johns 41
   Lansing Waverly 60, Grand Ledge 41
   Class A Semifinal(equals)
   District 5(equals)
   Holland West Ottawa 58, Grandville 33
   Jenison 69, Hudsonville 56
   Class A Semifinal(equals)
   District 6(equals)
   East Kentwood 64, Wyoming 57, OT
   Grand Rapids Christian 53, Grand Rapids Ottawa Hills 47
   Class A Semifinal(equals)
   District 7(equals)
   Grand Haven 78, Muskegon Mona Shores 58
   Muskegon 50, Grand Rapids Union 39
   Class A Semifinal(equals)
   District 8(equals)
   East Grand Rapids 60, Cedar Springs 36
   Grand Rapids Forest Hills Northern 63, Rockford 50
   Class A Semifinal(equals)
   District 9(equals)
   Flint Carman-Ainsworth 68, Flushing 41
   Grand Blanc 84, Swartz Creek 62
   Class A Semifinal(equals)
   District 10(equals)
   Davison 83, Clio 42
   Lapeer 48, Saginaw Arthur Hill 54
   Class A Semifinal(equals)
   District 11(equals)
   Bay City Central 59, Saginaw Heritage 58
   Mount Pleasant 88, Midland Dow 66
   Class A Semifinal(equals)
   District 12(equals)
   Gaylord 60, Marquette 46
   Traverse City West 50, Petoskey 47
   Class A Semifinal(equals)
   District 13(equals)
   Clarkston 62, Lake Orion 50
   Oxford 55, Holly 25
   Class A Semifinal(equals)
   District 14(equals)
   Rochester Adams 52, Rochester Hills Stoney Creek 45
   Utica Eisenhower 72, Rochester 63
   Class A Semifinal(equals)
   District 15(equals)
   Orchard Lake St. Mary's 53, Bloomfield Hills 28
   Waterford Mott 79, Auburn Hills Avondale 64
   Class A Semifinal(equals)
   District 16(equals)
   Birmingham Seaholm 62, Royal Oak 36
   Troy 61, Birmingham Brother Rice 49
   Class A Semifinal(equals)
   District 17(equals)
   Fair Haven-Anchor Bay 41, Macomb L'Anse Creuse North 33
   Macomb Dakota 72, Port Huron Northern 46
   Class A Semifinal(equals)
   District 18(equals)
   Harrison Township L'Anse Creuse 75, Utica 62
   Class A Semifinal(equals)
   District 19(equals)
   Warren Cousino 49, Warren Mott 35
   Warren De La Salle 68, Warren Woods Tower 65
   Class A Semifinal(equals)
   District 20(equals)
   Roseville 68, Eastpointe Eaton 53
   St. Clair Shores Lake Shore 89, Grosse Pointe North 81
   Class A Semifinal(equals)
   District 21(equals)
   Birmingham Groves 35, North Farmington 33, 2OT
   Farmington 66, Farmington Hills Harrison 31
   Class A Semifinal(equals)
   District 22(equals)
   Detroit Renaissance 58, Oak Park 55, OT
   Detroit U-D Jesuit 57, Hazel Park 48
   Class A Semifinal(equals)
   District 23(equals)
   Livonia Stevenson 72, Dearborn Fordson 56
   Redford Thurston 69, Redford Union 62, OT
   Class A Semifinal(equals)
   District 24(equals)
   Detroit King 58, Detroit Cass Tech 56, OT
   Detroit Western International 63, Hamtramck 33
   Class A Semifinal(equals)
   District 25(equals)
   Brownstown Woodhaven 59, Wyandotte Roosevelt 55
   Gibraltar Carlson 39, Southgate Anderson 38, OT
   Class A Semifinal(equals)
   District 26(equals)
   Belleville 60, Ypsilanti 52
   Saline 57, Monroe 40
   Class A Semifinal(equals)
   District 27(equals)
   Dearborn Edsel Ford 44, Allen Park 41, OT
   Melvindale 58, Taylor Truman 42
   Class A Semifinal(equals)
   District 28(equals)
   Dearborn Heights Crestwood 38, Livonia Churchill 37
   Wayne Memorial 70, Westland John Glenn 65
   Class A Semifinal(equals)
   District 29(equals)
   Northville 59, Plymouth 51
   Novi 60, Canton 58
   Class A Semifinal(equals)
   District 30(equals)
   Ann Arbor Huron 43, Dexter 28
   Ann Arbor Skyline 94, Romulus 70
   Class A Semifinal(equals)
   District 31(equals)
   Hartland 50, South Lyon East 44
   Howell 65, South Lyon 60
   Class A Semifinal(equals)
   District 32(equals)
   Walled Lake Western 50, Milford 48
   White Lake Lakeland 57, Walled Lake Central 34
   Class B Semifinal(equals)
   District 33(equals)
   Benton Harbor 77, Coloma 49
   South Haven 80, Buchanan 56
   Class B Semifinal(equals)
   District 34(equals)
   Dowagiac Union 61, Three Rivers 60
   Paw Paw 63, Edwardsburg 50
   Class B Semifinal(equals)
   District 35(equals)
   Hopkins 73, Allegan 26
   Wayland Union 43, Otsego 42
   Class B Semifinal(equals)
   District 36(equals)
   Holland Christian 44, Allendale 34
   Hudsonville Unity Christian 75, Fennville 39
   Class B Semifinal(equals)
   District 37(equals)
   Battle Creek Pennfield 50, Parchment 48
   Marshall 66, Olivet 48
   Class B Semifinal(equals)
   District 38(equals)
   Charlotte 67, Portland 65
   Ionia 55, Hastings 34
   Class B Semifinal(equals)
   District 39(equals)
   Haslett 69, Lansing Catholic 53
   Williamston 76, Fowlerville 23
   Class B Semifinal(equals)
   District 40(equals)
   Leslie 55, Stockbridge 50
   Parma Western 54, Jackson Northwest 37
   Class B Semifinal(equals)
   District 41(equals)
   Hillsdale 50, Adrian 38
   Michigan Center 61, Onsted 38
   Class B Semifinal(equals)
   District 42(equals)
   Dundee 48, Milan 35
   Ida 55, Tecumseh 53
   Class B Semifinal(equals)
   District 43(equals)
   Flat Rock 47, New Boston Huron 45
   Grosse Ile 64, Romulus Summit Academy 59
   Class B Semifinal(equals)
   District 44(equals)
   Ann Arbor Gabriel Richard 50, Dearborn Heights Robichaud 44
   Dearborn Divine Child 77, Dearborn Henry Ford Academy 30
   Class B Semifinal(equals)
   District 45(equals)
   Detroit Voyageur 50, Ecorse 40
   Class B Semifinal(equals)
   District 47(equals)
   Detroit Ford 75, Detroit Mumford 55
   Detroit Old Redford 73, Southfield Bradford Academy 49
   Class B Semifinal(equals)
   District 48(equals)
   St. Clair Shores South Lake 85, Warren Lincoln 81, 2OT
   Class B Semifinal(equals)
   District 49(equals)
   Clawson 58, Ferndale 45
   Detroit Country Day 71, Madison Heights Lamphere 22
   Class B Semifinal(equals)
   District 50(equals)
   New Haven 92, Algonac 13
   Pontiac Notre Dame Prep 67, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 49
   Class B Semifinal(equals)
   District 51(equals)
   Richmond 67, Marysville 42
   Class B Semifinal(equals)
   District 52(equals)
   Almont 38, Imlay City 26
   North Branch 70, Yale 57
   Class B Semifinal(equals)
   District 53(equals)
   Flint Powers 54, Goodrich 46
   Lake Fenton 54, Otisville Lakeville 31
   Class B Semifinal(equals)
   District 54(equals)
   Chesaning 54, Durand 32
   Ovid-Elsie 56, Corunna 28
   Class B Semifinal(equals)
   District 55(equals)
   Bridgeport 70, Frankenmuth 63
   Millington 51, Birch Run 32
   Class B Semifinal(equals)
   District 56(equals)
   Freeland 63, Essexville Garber 50
   Saginaw Swan Valley 53, Carrollton 42
   Class B Semifinal(equals)
   District 57(equals)
   Grand Rapids South Christian 55, Wyoming Lee 40
   Wyoming Godwin Heights 69, Grand River Prep 27
   Class B Semifinal(equals)
   District 58(equals)
   Ada Forest Hills Eastern 44, Coopersville 41
   Grand Rapids Catholic Central 83, Grand Rapids Wellspring 30
   Class B Semifinal(equals)
   District 59(equals)
   Muskegon Oakridge 52, Whitehall 47
   Spring Lake 47, Montague 37
   Class B Semifinal(equals)
   District 60(equals)
   Fremont 55, Sparta 46
   Grant 73, Belding 31
   Class B Semifinal(equals)
   District 61(equals)
   Alma 67, Remus Chippewa Hills 29
   Clare 71, Stanton Central Montcalm 46
   Class B Semifinal(equals)
   District 62(equals)
   West Branch Ogemaw Heights 53, Gladwin 50, OT
   Class B Semifinal(equals)
   District 63(equals)
   Cadillac 67, Kingsley 37
   Ludington 60, Kalkaska 45
   Class B Semifinal(equals)
   District 64(equals)
   Boyne City 53, Sault Ste Marie 38
   Gladstone 73, Kingsford 53
   Class C Semifinal(equals)
   District 65(equals)
   Cassopolis 95, Eau Claire 44
   Niles Brandywine 62, Hartford 44
   Class C Semifinal(equals)
   District 66(equals)
   Marcellus 47, Constantine 42
   Schoolcraft 69, Lawton 35
   Class C Semifinal(equals)
   District 67(equals)
   Kalamazoo Christian 66, Lakeside 43
   Kalamazoo Hackett Catholic Central 71, Bloomingdale 53
   Class C Semifinal(equals)
   District 68(equals)
   Homer 67, Bronson 50
   Quincy 61, Centreville 50
   Class C Semifinal(equals)
   District 69(equals)
   Hanover-Horton 58, Jackson East Jackson 50
   Jackson Lumen Christi 69, Grass Lake 51
   Class C Semifinal(equals)
   District 70(equals)
   Manchester 57, Sand Creek 37
   Napoleon 59, Pittsford 51
   Class C Semifinal(equals)
   District 71(equals)
   Monroe St. Mary Catholic Central 59, Erie-Mason 43
   Ottawa Lake Whiteford 65, Petersburg Summerfield 47
   Class C Semifinal(equals)
   District 72(equals)
   Ann Arbor Greenhills 55, Ypsilanti Arbor Preparatory 50
   Riverview Gabriel Richard 81, Whitmore Lake 51
   Class C Semifinal(equals)
   District 73(equals)
   Detroit Community 105, Detroit Universal 55
   Detroit Loyola 69, Detroit Jalen Rose 37
   Class C Semifinal(equals)
   District 74(equals)
   Detroit Delta Prep 65, Detroit Cristo Rey 61
   Class C Semifinal(equals)
   District 75(equals)
   Clinton Township Clintondale 69, Grosse Pointe Woods University Liggett 48
   Class C Semifinal(equals)
   District 76(equals)
   Madison Heights Madison 62, Royal Oak Shrine 52
   Rochester Hills Lutheran Northwest 56, Detroit Leadership 46
   Class C Semifinal(equals)
   District 77(equals)
   Capac 58, Dryden 46
   Marlette 45, Sandusky 42
   Class C Semifinal(equals)
   District 78(equals)
   Harbor Beach 76, Bad Axe 68
   Unionville-Sebewaing 85, Ubly 46
   Class C Semifinal(equals)
   District 79(equals)
   Saginaw Michigan Lutheran Seminary 78, Saginaw Arts and Science 35
   Saginaw Nouvel 56, Reese 55, OT
   Class C Semifinal(equals)
   District 80(equals)
   Flint Beecher 78, Burton Atherton 47
   Flint Hamady 83, Burton Bentley 44
   Class C Semifinal(equals)
   District 81(equals)
   Grand Rapids Covenant Christian 62, Holland Black River 15
   Grand Rapids NorthPointe Christian 66, Saugatuck 54
   Class C Semifinal(equals)
   District 82(equals)
   Pewamo-Westphalia 62, Delton Kellogg 14
   Vermontville Maple Valley 50, Saranac 47
   Class C Semifinal(equals)
   District 83(equals)
   Bath 69, Brighton Charyl Stockwell 48
   Dansville 79, Byron 34
   Class C Semifinal(equals)
   District 84(equals)
   Carson City-Crystal 49, Ithaca 41
   Hemlock 78, St. Charles 47
   Class C Semifinal(equals)
   District 85(equals)
   Kent City 48, Muskegon Western Michigan Christian 38
   North Muskegon 63, Ravenna 55
   Class C Semifinal(equals)
   District 86(equals)
   Mason County Central 71, Shelby 45
   White Cloud 51, Hesperia 45
   Class C Semifinal(equals)
   District 87(equals)
   Beal City 60, Lakeview 51
   Morley-Stanwood 69, Leroy Pine River 57
   Class C Semifinal(equals)
   District 88(equals)
   Beaverton 57, Farwell 23
   Sanford-Meridian 72, Coleman 29
   Class C Semifinal(equals)
   District 89(equals)
   Oscoda 62, Johannesburg-Lewiston 60
   Whittemore-Prescott 50, Lincoln-Alcona 47
   Class C Semifinal(equals)
   District 90(equals)
   Houghton Lake 43, Roscommon 41
   McBain 67, Lake City 35
   Class C Semifinal(equals)
   District 91(equals)
   Maple City Glen Lake 49, Manton 29
   Traverse City St. Francis 77, Traverse City Grand Traverse Academy 30
   Class C Final(equals)
   District 92(equals)
   Elk Rapids 84, Charlevoix 59
   Class C Semifinal(equals)
   District 93(equals)
   Harbor Springs 60, Manistique 37
   Indian River-Inland Lakes 59, St. Ignace LaSalle 45
   Class C Semifinal(equals)
   District 94(equals)
   Iron Mountain 50, Norway 47
   Class C Semifinal(equals)
   District 95(equals)
   Ishpeming 76, Gwinn 47
   Ishpeming Westwood 51, Negaunee 39
   Class C Final(equals)
   District 96(equals)
   Calumet 63, Houghton 41
   Class D Semifinal(equals)
   District 97(equals)
   St. Joseph Lake Michigan Catholic 55, Benton Harbor DREAM 52
   St. Joseph Michigan Lutheran 63, Covert 25
   Class D Semifinal(equals)
   District 98(equals)
   Wyoming Potter's House Christian 62, Holland Calvary 25
   Wyoming Tri-unity Christian 63, Zion Christian 23
   Class D Semifinal(equals)
   District 99(equals)
   Burr Oak 53, Climax-Scotts 47
   Marcellus Howardsville Christian 61, Martin 50
   Class D Semifinal(equals)
   District 100(equals)
   Bellevue 69, Calhoun Christian 35
   Marshall Academy 67, Athens 64
   Class D Semifinal(equals)
   District 101(equals)
   Camden-Frontier 76, Litchfield 34
   Hillsdale Academy 62, Hillsdale Will Carleton Academy 19
   Class D Semifinal(equals)
   District 102(equals)
   Adrian Lenawee Christian 73, Waldron 18
   Morenci 55, Jackson Christian 36
   Class D Semifinal(equals)
   District103(equals)
   Lansing Christian 57, Portland St. Patrick 48
   Webberville 65, Morrice 35
   Class D Semifinal(equals)
   District 104(equals)
   Ann Arbor Central Academy 80, Pinckney Livingston 77
   Plymouth Christian 68, Ann Arbor Rudolf Steiner 39
   Class D Semifinal(equals)
   District 105(equals)
   Detroit Davis def. Hope Of Detroit, forfeit
   Class D Semifinal(equals)
   District 108(equals)
   Marine City Cardinal Mooney 79, Merritt Academy 55
   Sterling Heights Parkway Christian 50, Austin Catholic 21
   Class D Semifinal(equals)
   District 109(equals)
   Fowler 49, Merrill 18
   Fulton-Middleton 70, Vestaburg 48
   Class D Semifinal(equals)
   District 110(equals)
   Burton Faith 46, Burton St. Thomas More 45
   Flint International 50, Burton Genesee Christian 39
   Class D Semifinal(equals)
   District 111(equals)
   Kingston 45, Mayville 24
   Peck 40, Deckerville 37
   Class D Semifinal(equals)
   District 112(equals)
   Bay City All Saints 43, Kinde-North Huron 38
   Caseville 47, Owendale-Gagetown 31
   Class D Semifinal(equals)
   District 113(equals)
   Muskegon Catholic Central 63, Fruitport Calvary Christian 50
   Muskegon Heights 86, West Michigan Academy of Environmental Science 11
   Class D Semifinal(equals)
   District 114(equals)
   Big Rapids Crossroads Charter Academy 48, McBain Northern Michigan Christian 43
   Mount Pleasant Sacred Heart 65, Baldwin 56
   Class D Semifinal(equals)
   District 115(equals)
   Onekama 78, Mason County Eastern 25
   Pentwater 66, Walkerville 47
   Class D Semifinal(equals)
   District 116(equals)
   Brethren 44, Fife Lake Forest Area 42, OT
   Buckley 82, Bear Lake 36
   Class D Semifinal(equals)
   District 117(equals)
   Frankfort 55, Northport 26
   Suttons Bay 74, Traverse City Christian 24
   Class D Semifinal(equals)
   District118(equals)
   Central Lake 72, Alba 30
   Class D Semifinal(equals)
   District 119(equals)
   AuGres-Sims 66, Atlanta 30
   Mio-Au Sable 62, Hale 42
   Class D Semifinal(equals)
   District 120(equals)
   Hillman 60, Rogers City 41
   Posen 61, Onaway 57, OT
   Class D Semifinal(equals)
   District 121(equals)
   Gaylord St. Mary 77, Boyne Falls 25
   Wolverine 59, Burt Lake Northern Michigan Christian Academy 35
   Class D Semifinal(equals)
   District 122(equals)
   Mackinaw City 52, Alanson 46
   Pellston 75, Harbor Light Christian 51
   Class D Semifinal(equals)
   District 123(equals)
   Cedarville 83, Maplewood Baptist 23
   Pickford 53, DeTour 36
   Class D Final(equals)
   District 124(equals)
   Brimley 54, Engadine 50
   Class D Semifinal(equals)
   District 125(equals)
   Rapid River 49, Munising 43
   Rock Mid Peninsula 55, Cooks Big Bay de Noc 44
   Class D Semifinal(equals)
   District 126(equals)
   Carney-Nadeau 80, North Dickinson 18
   Powers North Central 78, Bark River-Harris 72, 2OT
   Class D Semifinal(equals)
   District 128(equals)
   Dollar Bay 77, Baraga 46
   Ontonagon 64, Lake Linden-Hubbell 47
Copyright Associated Press 2018.  All rights reserved.
Powered by Frankly
WNEM
Powered by WorldNow CNN
All content © 2018, WNEM; Saginaw, MI. (A Meredith Corporation Station) . All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy, and Terms of Service, and Ad Choices.