The high school football playoffs are here.

Here are the rankings (of the regular season) and a look at the upcoming schedule from schools across Mid-Michigan.

Blue Water Area Conference

Algonac (1-8) 

Almont (9-0) (Post-season 4-1)

Armada (4-5) 

Croswell-Lexington (4-5) 

Imlay City (5-4)

North Branch Broncos (7-2) (Post-season 0-1)

Richmond (8-1) (Post-season 0-1)

Yale (2-7) 

Central Michigan Athletic Conference

Fulton-Middleton High School (2-7) 

Flint Metro League

Clio Mustangs (1-8) 

Corunna Cavaliers (2-7) 

Fenton Tigers (8-1) (Post-season 1-1)

Flint Kearsley Hornets (7-2) (Post-season 1-1)

Flushing Raiders (5-4) (Post-season 0-1)

Goodrich Martians (7-2) (Post-season 0-1)

Holly Broncos (3-6)

Lake Fenton Blue Devils (4-5) 

Linden Eagles (4-5) 

Ortonville-Brandon Blackhawks (7-2) (Post-season 1-1)

Owosso High School (2-7) 

Swartz Creek Dragons (1-8) 

Genesee Area- Blue

Burton Bendle Tigers (2-7)

Flint Beecher (3-5) 

Flint Hamady Hawks (7-1) (Post-season 0-1)

Flint Southwestern Jaguars (1-8) 

Greater Thumb- East

Brown City Green Devils (4-5)

Capac (1-8)

Harbor Beach Pirates (9-0) (Post-season 1-1)

Marlette Red Raiders (2-7) 

Memphis Yellowjackets (0-9) 

Sandusky Redskins (6-3) (Post-season 0-1)

Ubly Bearcats (7-2) (Post-season 3-1)

Greater Thumb- West

Bad Axe Hatchets (4-5) 

Cass City Red Hawks (8-1) (Post-season 3-1)

Caro Tigers (3-6)

Elkton-Pigeon Lakers (6-3) (Post-season 1-1) 

Reese Rockets (2-7)

Unionville-Sebewaing Patriots (6-3) (Post-season 0-1)

Vassar Vulcans (1-8) 

Highland Conference

Beal City Aggies (8-1) (Post-season 4-1)

Houghton Lake Bobcats (6-3) (Post-season 0-1)

Lake City Trojans (6-3) (Post-season 0-1)

Roscommon Bucks (1-8) 

Local Independents

Burton Bentley Bulldogs (2-7) 

Tawas City Area Braves (4-4) 

Jack Pine Conference

Beaverton Beavers (8-1) (Post-season 1-1)

Clare Pioneers (8-1) (Post-season 0-1)

Harrison Hornets (5-4) (Post-season 1-1)

Farwell Eagles (1-8)

Gladwin Flying G's (1-8) 

Pinconning Spartans (3-6)

Sanford Meridian Mustangs (6-3) (Post-season 2-1)

Shepherd Bluejays (5-4) (Post-season 0-1)

Mid-Michigan Activities Conference

Byron (6-3) (Post-season 0-1)

Chesaning (2-7) 

Durand (5-4) (Post-season 0-1)

Montrose (8-1) (Post-season 2-1)

Mt. Morris Panthers (5-4) (Post-season 0-1)

New Lothrop (9-0) (Post-season 2-1) 

Otisville LakeVille Memorial (1-8) 

Ovid-Elsie (4-5) 

Mid-State Activities Conference

Blanchard Montabella Mustangs (5-4) (Post-season 0-1)

Breckenridge Huskies (8-1) (Post-season 1-1)

Carson City-Crystal Eagles (5-4) (Post-season 0-1)

Coleman Comets (2-7) 

Merrill Vandals (6-3) (Post-season 0-1)

North Star League

Lincoln Alcona Tigers (4-5) 

Oscoda Owls (8-1) (Post-season 0-1)

Rogers City Hurons (3-6) 

Whittemore-Prescott Cardinals (2-7) 

Saginaw Valley League- Blue

Bangor John Glenn (3-6) 

Bay City Central Wolves (3-6) 

Bay City Western Warriors (3-6) 

Midland Chemics (8-1) (Post-season 0-1)

Midland Dow Chargers (6-3) (Post-season 1-1)

Mount Pleasant Oilers (6-3) (Post-season 0-1)

Saginaw Heritage Hawks (4-5) 

Saginaw Trojans (0-9)

Saginaw Valley League- Red

Davison Cardinals (7-2) (Post-season 5-0)

Flint Carman-Ainsworth Cavaliers (2-7) 

Flint Powers Chargers (7-2) (Post-season 3-1)

Grand Blanc Bobcats (5-4) (Post-season 0-1)

Lapeer Lightning (8-1) (Post-season 1-1)

Saginaw Arthur Hill Lumberjacks (2-7)

Tri-Valley Conference-East

Alma Panthers (4-5) 

Bridgeport Bearcats (2-7) 

Essexville Garber Dukes (6-3) (Post-season 0-1)

Frankenmuth Eagles (8-1) (Post-season 1-1)

Freeland Falcons (7-2) (Post-season 2-1)

Saginaw Swan Valley Vikings (6-3) (Post-season 2-1)

Standish-Sterling Panthers (3-6) 

Tri-Valley Conference- West I

Carrollton Cavaliers (5-4) (Post-season 0-1)

Hemlock Huskies (7-2) (Post-season 1-1)

Ithaca Yellowjackets (8-1) (Post-season 0-1)

Midland Bullock Creek (6-3) (Post-season 0-1)

Millington Cardinals (5-4) (Post-season 1-1)

Tri-Valley Conference- West II

Saginaw MLS Cardinals (6-3) (Post-season 0-1)

Saginaw Nouvel Panthers (5-4) (Post-season 2-1)

Saginaw Valley Lutheran Chargers (2-7) 

St. Charles Bulldogs (1-8) 

St. Louis Sharks (2-7)

8-Man Football

Midwest Central MI 8-player Football Conference - East

Atlanta (2-7) 

AuGres-Sims (3-6)

Hale Eagles (5-4) 

Hillman (8-1) (Post-season 2-1)

Onaway (4-5) 

Pellston (8-1) (Post-season 0-1)

Posen (6-3) (Post-season 0-1)

North Central Thumb League - Blue

Deckerville Eagles (9-0) (Post-season 1-1)

Kinde-North Huron (4-4) 

Kingston Cardinals (7-2) (Post-season 2-1)

Mayville Wildcats (6-3) (Post-season 0-1)

Peck Pirates (5-4) (Post-season 0-1)

North Central Thumb League - Red

Ashley Bears (4-5) 

Burton Madison Academy (2-7) 

International Academy of Flint Flames (5-4) (Post-season 0-1)

Morrice Orioles (8-1) (Post-season 2-1)

Mount Pleasant Sacred Heart Irish (4-4)

North Central Thumb League - White

Bay City All Saints (5-4) 

Carsonville-Port Sanilac Tigers (2-7)

Caseville Eagles (0-9)

New Haven Merritt Academy (8-1) (Post-season 0-1)

Owendale-Gagetown Bulldogs (2-7) 

Copyright 2016 WNEM (Meredith Corporation). All rights reserved.